Domy szkieletowe – dlaczego warto postawić taki dom?

Domy szkieletowe to świetny wybór dla ludzi, którym się śpieszy. To rozwiązanie, które różni się pod wieloma względami od tradycyjnych murowanych domów – od metod wznoszenia, do różnic w eksploatacji.

Cała konstrukcja produkowana jest w fabryce, a na plac budowy przyjeżdżają już gotowe elementy, które wystarczy złożyć w całość. Proces wznoszenia takiej budowli przypomina składanie konstrukcji z klocków.

W ostatnich latach widać wyraźny wzrost popularności konstrukcji szkieletowych z drewna w zabudowie jednorodzinnej. Większość Polaków cały czas kojarzy domy drewniane raczej z domkami działkowymi, czyli letniskowymi, które są używane tylko wiosną i latem, właśnie dlatego często podchodzimy do tej metody nieufnie.


Z czego składa się dom szkieletowy?


W takim domu konstrukcja ścian nośnych składa się z systemu słupów opartych na poziomej belce, tzw. podwalinie, która jest zakotwiona w fundamencie. Słupy rozstawia w odstępach od 40 do 60 cm.

Powstałą między nimi przestrzeń, wypełnia się materiałem izolacyjnym, który chroni przed zimnem, hałasem i wilgocią. Najbardziej popularnym materiałem izolacyjnym są płyty z wełny mineralnej albo drzewnej. Poszycie ścian zrobione jest z wodoodpornych płyt wiórowych, gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych lub włóknowo-cementowych – ten element dodatkowo wzmacnia konstrukcję ścian.

Od wewnątrz ściany są wykańczane płytami gipsowo-kartonowymi. Ściany działowe wznosi się w bardzo podobny sposób, ale są one o połowę cieńsze. Strop ma najczęściej konstrukcję belkową.

Instalacje rozprowadza się we wnętrzu ścian, a także w stropach. Najlepiej jest prowadzić je w otulinach izolacyjnych – tzw. peszlach.


Zalety domu szkieletowego:


• szybka budowa
• bez problemu można budować zimą
• jest tani
• konstrukcja jest lekka
• szybko się nagrzewa
• wyjątkowo korzystny mikroklimat, ponieważ drewno jest surowcem naturalnym
• to rozwiązanie ekologiczne
• taki dom jest energooszczędny, gdyż jest niezwykle szczelny i długo trzyma ciepło