Domy szkieletowe a energooszczędność

Domy szkieletowe kojarzą nam się głównie z domami drewnianymi budowanymi w tradycyjnym stylu. Tymczasem coraz częściej tworzone są one z zastosowaniem nowoczesnych procesów technologicznych, w tym zaawansowanych rozwiązań energooszczędnych. Jest to doskonała opcja dla osób, które stosunkowo szybko chcą wprowadzić się do własnego, komfortowego domu.

Wysoki standard energetyczny domów szkieletowych


Nowoczesne domy szkieletowe mogą być naprawdę różnorodne i w niczym nie ustępują budynkom murowanym. Od indywidualnych preferencji zależy, jaką będą mieć formę, w jaki sposób zostaną wykończone oraz jakie zostaną wdrożone rozwiązania funkcjonalne. Są to budynki, które z powodzeniem można przystosować do wysokich standardów energetycznych. Taki dom może osiągnąć standard pasywny w zmiennym, a nawet zimnym klimacie. W Polsce z pewnością spełnią swoją funkcję doskonale.

W domach energetycznych szkieletowych stosuje się wysokie wymogi dotyczące termoizolacji przegród zewnętrznych. Zwykle wdrażana jest podwójna termoizolacja wewnątrz i na zewnątrz szkieletu przy użyciu najlepszej jakości materiałów. Oprócz tego bardzo ważna jest szczelność budynku. Muszą być wyeliminowane wszelkie mostki termiczne.

W domach energooszczędnych bardzo często montowany jest system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a także systemy ogrzewania energią odnawialną. To wszystko znacznie podnosi poziom energooszczędności tych budynków.

Bardzo ważna jest też kwestia okien, drzwi i dachu, które powinny mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, dzięki czemu minimalizowane będą wszelkie straty.

Sama konstrukcja takiego domu sprawia, że przez cały rok panują w nim optymalne temperatury. Źródłem ciepła powinny być urządzenia o wysokiej klasie sprawności, np. kotły kondensacyjne czy pompy ciepła.

Energooszczędność domów szkieletowych to nie tylko szereg zalet dla ich przyszłych właścicieli, którzy chcą zminimalizować koszty eksploatacyjne budynku, szczególnie w okresie zimowym, ale przede wszystkim niewątpliwe korzyści dla środowiska naturalnego.