Drewno do budowy domów

Domy drewniane i szkieletowe zyskują sobie coraz więcej zwolenników. I nic w tym dziwnego. To materiał naturalny, który pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dom szkieletowy jest tańszy w budowie niż zwykły dom, powstaje o wiele szybciej, a do tego budowę można rozpocząć o dowolnej porze roku. W niczym nie ustępuje on tradycyjnie budowanym obiektom: tak jak one, może być konstrukcją energooszczędną. Aby jednak dobrze pełnił swoją funkcję, musi powstać z odpowiednio przygotowanego drewna.

Zwykłe-niezwykłe drewno


Do budowy domów używa się drewna z drzew iglastych – ma ono najlepsze do tego celu parametry. Z rodzimych gatunków używa się świerku i sosny, popularny jest także import drewna skandynawskiego. Zanim drewno zostanie użyte do budowy domu, jest najpierw suszone w specjalnych piecach. Czemu służy ten zabieg? To proste. Drewno, po ścięciu drzewa zaczyna stopniowo wysychać i zmieniać swoje wymiary oraz parametry. Gdybyśmy zbudowali z niego dom, cała konstrukcja „pracowałaby” do momentu wyschnięcia, a dom nie byłby stabilny i bezpieczny. Dlatego domy buduje się z drewna, które ten proces (przyśpieszony w piecach) ma już za sobą i osiągnęło swoją docelową wilgotność. Suszenie pomaga też pozbyć się szkodników i bakterii z drewna. W wysokiej temperaturze po prostu wymierają. Drewno do budowy domów poddaje się również struganiu. Ma ono na celu wygładzenie jego powierzchni. Gładka powierzchnia sprawia, że płomyki ognia „ślizgają się” po niej, a nie trawią drewna tak szybko, jak wtedy, gdy jest nierówne. Dodatkowo jest ona trudniejsza do sforsowania dla korników czy gryzoni. Budowa domu szkieletowego z nieprzygotowanego do tego procesu drewna może grozić jego szybkim uszkodzeniem.

Konstrukcja domu


Wbrew często powtarzanym mitom, konstrukcja domu szkieletowego wcale nie jest delikatna i wrażliwa na uszkodzenia. Odpowiednio wybudowany dom jest w stanie przetrwać wiele dekad. Nieprawdą jest to, że ścianę może uszkodzić kopnięcie, a dach silniejszy wiatr. Domy szkieletowe budowane przez specjalistów tak naprawdę niewiele różnią się od domów z cegły czy pustaka.