Domy z drewna są naturalne i stylowe
Domy z drewna wyróżniają się niepowtarzalną stylistyką, nadającą zarówno wnętrzu jak i otoczeniu tradycyjny klimat. Życie w wielkomiejskim zgiełku wywołuje wśród społeczeństwa potrzebę powrotu do natury, a domy z drewna są wizualizacją zaspokojenia tej potrzeby. Dodatkowo, wykonane są z ekologicznego materiału. Drewno oraz odpady, powstające podczas jego obróbki, to materiały w 100% odtwarzane przez przyrodę. Dzięki jego zdolności do samoregulacji wilgotności, w pomieszczeniach wytwarzany jest optymalny mikroklimat. Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem, a szeroki wybór rysunku jego usłojenia i koloru stwarza niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. W zależności od gustów i upodobań, wnętrza można pozostawić drewniane albo wyłożyć płytami k-g i dowolnie wykończyć. Poza tym lekka konstrukcja ścian z drewna to duże możliwości ewentualnych modernizacji.
Drewniane domy to trwałość i oszczędność
Wbrew powszechnym opiniom, domy z drewna nie są mniej trwałe niż budowane w tradycyjnej technologii murowanej. Ich wytrzymałość jest porównywalnie duża i są w stanie przetrwać ponad 100 lat. Poddane specjalnej obróbce drewno jest elastyczne oraz odporne na ogień i procesy starzenia. Konstrukcja szkieletowa domów z drewna to również duża oszczędność:
- W porównaniu do domów murowanych, bardzo krótki czas powstawania domów z drewna to ich największa zaleta. Gotowe domy „pod klucz” powstają w przeciągu około 3 miesięcy, a możliwe jest ich wybudowanie nawet w miesiąc. Można je stawiać bez względu na porę roku i warunki pogodowe, ponieważ jednymi pracami mokrymi jest wylanie fundamentów. Dodatkowo, większość domów z drewna powstaje z prefabrykatów, czyli gotowych części produkowanych w fabryce i montowanych w całość na miejscu, co znacznie skraca cały proces budowy. Drewniane elementy łączone są na gwoździe i łączniki i nie wymają przerw technologicznych, np. po to, aby materiał związał.
- Materiału. Domy drewniane nie wymagają tak dużych fundamentów, jak domy murowane, ponieważ ich konstrukcja jest lżejsza.
- Grubość ścian zewnętrznych ograniczona jest do minimum, co pozwala uzyskać około 10% dodatkowej przestrzeni użytkowej przy identycznych wymiarach.
- Kosztów. Pierwsza minimalizacja kosztów to ograniczenie wielkości fundamentów. Krótki czas budowy również sprzyja oszczędnościom. Ponad to domy z drewna są bardzo ekonomiczne w eksploatacji, co jest związane z dobrą izolacją termiczną drewna. Latem w domu jest przyjemnie chłodno, natomiast zimą bardzo ciepło. Ogrzewane jest jedynie powietrze we wnętrzu i nie trzeba tracić energii na ogrzewanie ścian, jak w przypadku technologii murowanych. Ściany domów z drewna nie kumulują energii ani z zewnątrz ani z wewnątrz, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.