Wysoki standard energetyczny domów szkieletowych
Nowoczesne domy szkieletowe mogą być naprawdę różnorodne i w niczym nie ustępują budynkom murowanym. Od indywidualnych preferencji zależy, jaką będą mieć formę, w jaki sposób zostaną wykończone oraz jakie zostaną wdrożone rozwiązania funkcjonalne. Są to budynki, które z powodzeniem można przystosować do wysokich standardów energetycznych. Taki dom może osiągnąć standard pasywny w zmiennym, a nawet zimnym klimacie. W Polsce z pewnością spełnią swoją funkcję doskonale.
W domach energetycznych szkieletowych stosuje się wysokie wymogi dotyczące termoizolacji przegród zewnętrznych. Zwykle wdrażana jest podwójna termoizolacja wewnątrz i na zewnątrz szkieletu przy użyciu najlepszej jakości materiałów. Oprócz tego bardzo ważna jest szczelność budynku. Muszą być wyeliminowane wszelkie mostki termiczne.
W domach energooszczędnych bardzo często montowany jest system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a także systemy ogrzewania energią odnawialną. To wszystko znacznie podnosi poziom energooszczędności tych budynków.
Bardzo ważna jest też kwestia okien, drzwi i dachu, które powinny mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, dzięki czemu minimalizowane będą wszelkie straty.
Sama konstrukcja takiego domu sprawia, że przez cały rok panują w nim optymalne temperatury. Źródłem ciepła powinny być urządzenia o wysokiej klasie sprawności, np. kotły kondensacyjne czy pompy ciepła.
Energooszczędność domów szkieletowych to nie tylko szereg zalet dla ich przyszłych właścicieli, którzy chcą zminimalizować koszty eksploatacyjne budynku, szczególnie w okresie zimowym, ale przede wszystkim niewątpliwe korzyści dla środowiska naturalnego.