Czy domy drewniane są bezpieczne?

Pożar, wiatr i powódź – to trzy najważniejsze zagrożenia, których obawiają się osoby planujące budowę domu drewnianego. Czy rzeczywiście te trzy żywioły stanowią zagrożenie dla konstrukcji drewnianych?

Czy możesz czuć się bezpiecznie w swoim drewnianym domu?


Dom powinien skutecznie chronić nas przed różnorodnymi zagrożeniami z zewnątrz, w tym zjawiskami atmosferycznymi. To jeden z jego prymarnych celów. Na działanie ognia, wody i wiatru może być narażony każdy budynek niezależnie od tego, w jakiej technologii został wybudowany. I w każdym przypadku podczas planowania oraz realizacji budowy zwraca się uwagę również na te istotne kwestie. Od zastosowanych materiałów oraz jakości wykonania zależy to, jak sobie poradzi budynek w starciu z tymi trzema żywiołami.

Podczas projektowania domów drewnianych, zupełnie tak samo, jak murowanych, konieczne jest uwzględnienie wszelkich zagrożeń, a następnie opracowanie skutecznych rozwiązań mających na celu zabezpieczenie konstrukcji przed nimi.

Bezpieczeństwo domu drewnianego w przypadku pożaru


Domy drewniane są bardzo starannie zabezpieczane przed ogniem. Dotyczy to przede wszystkim rozplanowania instalacji elektrycznych, co jednak zasadniczo nie różni się od czynności wykonywanych w domach murowanych. Bardzo ważne jest również optymalne zabezpieczenie samego budulca, czyli drewna. W praktyce jednak prawidłowo zaizolowane ognioodpornymi materiałami oraz zaimpregnowane drewno nie jest bardziej narażone na działanie ognia niż inne materiały używane do budowy domów. Firmy specjalizujące się w budowie domów drewnianych, takie jak Domtop Zgierz, zawsze dokładają wszelkich starań, aby zastosowane zabezpieczenia ognioochronne były zgodne z niezwykle rygorystycznymi normami i standardami.

Dom drewniany podczas silnych wiatrów


Wiele osób zastanawiających się nad budową domu drewnianego obawia się również porywistych wiatrów. Chociaż w Polsce nie ma ryzyko tornada, to jednak zdarzają się bardzo mocne wichury, które potrafią niekiedy zniszczyć dachy czy nawet niestabilne konstrukcje budynków. Jednak domy drewniane tworzone w nowoczesnych technologiach z powodzeniem przetrwają nawet silne wiatry, osiągające prędkość 100–110 km/h (to jedne z najwyższych wartości, jakie mogą wystąpić w naszej szerokości geograficznej). Dzieje się tak nie tylko ze względu na zastosowane rozwiązania technologiczne (m.in. stabilne fundamenty, solidne śruby i łączniki, trwała więźba dachowa itd.), ale również dzięki elastyczności konstrukcji drewnianej, która odbiera część siły uderzenia wiatru, amortyzując ją.

Dom drewniany w przypadku kontaktu z wodą


Domy drewniane powstają nawet na terenach, które są szczególnie narażone na powódź (np. w Stanach Zjednoczonych) i są uważane za bezpieczniejsze niż budynki murowane. W Polsce powodzie występują, chociaż stosunkowo rzadko. Znacznie większe jest ryzyko ewentualnego zalania. Podczas budowy domów drewnianych stosuje się drewno najwyższej jakości, które jest odpowiednio wysuszone, wyróżnia się dużą spoistością i jest pozbawione wad, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpłynąć na trwałość konstrukcji. Oprócz tego materiał jest optymalnie zabezpieczony, aby skutki ewentualnego zalania były możliwie jak najmniejsze.

Podsumowując: domy drewniane zapewniają taki sam poziom bezpieczeństwa jak wszelkie inne konstrukcje mieszkalne, w tym budynki murowane. Tworzone są zgodnie z rygorystycznymi normami bezpieczeństwa. Zawsze jednak warto korzystać z usług firm, które mają stosowne doświadczenie, wiedzę i korzystają z nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań w zakresie budowy solidnych i trwałych domów z drewna.