Obalamy 5 najpopularniejszych mitów na temat domów z bali

Domy z bali cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Jednak wraz ze wzrostem popularności powstało wiele nie do końca prawdziwych opinii na ich temat. W tym artykule obalimy pięć najpopularniejszych mitów na temat domów z bali.

Domy z bali – fakty i mity



  1. Domy z bali są niebezpieczne, bo drewno łatwo się pali. Prawdą jest, że drewno w swoim pierwotnym stanie jest łatwopalne. Trzeba jednak pamiętać, że bale przeznaczone do budowy domu są specjalistycznie zabezpieczone. Odpowiednią ochronę ogniową zapewniają im odpowiednie preparaty, jakie wykorzystywane są podczas przygotowywania drewna przeznaczonego do budowy. Oczywiście drewno nie staje się całkowicie niepalne, jednak zyskuje pod tym względem właściwości podobne jak wiele innych materiałów budowlanych. Pod tym względem przyszli posiadacze domów z bali nie powinni mieć żadnych obaw.

  2. Domy z bali nie nadają się do użytku przez cały rok. To kolejny popularny mity, wynikający z tego, że wiele osób rzeczywiście buduje rekreacyjne domki letniskowe z drewna za miastem, tzw. bungalowy, i korzysta z nich wyłącznie w okresie letnim. Jednak to tylko jedna z możliwości, jakie zapewniają domy z bali. Z powodzeniem nadają się one do całorocznego użytku, zapewniając taki sam komfort życia jak dom jednorodzinny z cegły, kamienica czy mieszkanie w bloku. Są ciepłe, bezpieczne i całkowicie funkcjonalne.

  3. Domy z bali są nietrwałe. Wiele osób obawia się, że drewno to materiał nietrwały i szczególnie narażony na działanie czynników zewnętrznych. Wystarczy jednak pomyśleć, jak długo przetrwały różnorodne budowle zaliczane do zabytków, które są całkowicie wykonane z drewna. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że współczesna technologia poszła zdecydowanie naprzód, wątpliwości dotyczące trwałości domów z bali są zupełnie nieuzasadnione.

  4. Domy z bali są drogie. Kwestie cenowe, jak w każdym innym przypadku, w znacznym stopniu zależą od tego, jaki dom zamierzamy zbudować. W ogólnym rozrachunku zwykle domy drewniane mogą być nawet nieco tańsze niż murowane, ponieważ wznosi się je stosunkowo szybko, drewno jest dostępne w dość rozsądnych cenach, a wnętrza drewniane zwykle nie wymagają zbyt zaawansowanych prac wykończeniowych. Pozwala to na sporą oszczędność na materiałach suchej zabudowy.

  5. Domy z bali to “staromodne” rozwiązanie. O gustach się nie dyskutuje, dlatego też przekonywanie kogokolwiek do estetycznych walorów domów z bali nie ma uzasadnienia. Jednocześnie na rynku budowlanym mamy sporo możliwości, dlatego też każdy może zrealizować marzenie bez względu na to, czy będzie on wykonywany w technologii drewnianej, czy murowanej. I chociaż domy drewniane kojarzą nam się zwykle z dawną architekturą, to jednak obecnie z tego naturalnego tworzywa powstają nowoczesne, praktyczne i niezwykle oryginalne budynki. Oczywiście wielu właścicieli domów z bali inspirowało się dawną, ludową architekturą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w pełni wykorzystać obecnie panujące trendy, łącząc tradycję z nowoczesnością.