Jak dbać o drewnianą elewację?

Domy z bali charakteryzują się ponadczasową stylistyką. Są ekologiczne i energooszczędne, przyczyniają się do wytworzenia korzystnego mikroklimatu, a proces ich budowy jest zdecydowanie szybszy niż w przypadku tradycyjnych domów murowanych. Z tego względu domy z bali cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Drewno jest bardzo trwałym materiałem, należy jednak pamiętać, że wymaga prawidłowej pielęgnacji. Tylko odpowiednia konserwacja drewnianej elewacji zapewni domom z bali zachowanie naturalnego piękna i pełnej funkcjonalności.

 

Jak pielęgnować domy z bali?


Odpowiednia konserwacja domu z bali zapewni mu oczekiwaną żywotność. Polega na regularnym przeprowadzaniu zabiegów impregnujących. Impregnację drewnianej elewacji powinno się wykonywać średnio co dziesięć lat. Jest to szczególnie istotne, ponieważ promieniowanie UV i niekorzystne warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpłynąć na strukturę drewna. Zabiegi konserwujące należy przeprowadzić wcześniej, jeżeli zauważymy łuszczenie się starych powłok lub szarzenie drewna. Impregnacja chroni elewację nie tylko przed wilgocią, deszczem, wiatrem i śniegiem, ale również przed mikroorganizmami. Szczególnie niebezpieczne są grzyby pleśniowe i szkodliwe owady.

 

Pamiętajmy, że środki impregnujące zdadzą egzamin tylko wtedy, gdy drewniana elewacja będzie poddawana regularnym zabiegom czyszczącym. Można w tym celu wykorzystać szare mydło, ług alb proszek do prania ze składnikiem wybielającym. Do czyszczenia domów z bali idealnie sprawdzi się również myjka ciśnieniowa. Gruntowane wyczyszczenie elewacji pomoże pozbyć się nie tylko zabrudzeń, ale również kurzu czy sadzy. Przebarwienia można usunąć papierem ściernym. Po umyciu, elewację należy pozostawić do wyschnięcia na kilka dni.

 

Domy z bali, a impregnacja


Istotny jest wybór odpowiedniego preparatu impregnującego. Powinien on nie tylko chronić domy z bali przed warunkami atmosferycznymi, ale również przed działaniem szkodników, pleśni i grzybów. Pamiętajmy, że impregnację przeprowadzamy przy dodatniej temperaturze na zewnątrz, wahającej się od minimalnie 5 do maksymalnie 25 stopni Celsjusza. Pogoda musi być bezdeszczowa. Preparat przygotowujemy zgodnie z instrukcją producenta, a do jego nanoszenia stosujemy pędzle do wyrobów rozpuszczalnikowych. Po zmatowieniu impregnatu rozcieramy go półsuchym pędzlem. Rozcieranie wykonujemy wzdłuż słojów drewna, rozpoczynając od miejsca, które było malowane na początku. Warstwa impregnatu potrzebuje około 12 godzin na wyschnięcie. Po tym czasie elewacje należy przeszlifować papierem ściernym i oczyścić z pyłu. Następnie nanosimy drugą warstwę impregnatu. Pamiętajmy, aby nie zacząć zbyt wcześnie jej rozcierać, bo kolor nie będzie wówczas równomierny.