Co warto wiedzieć przed budową domku letniskowego?

Polacy uwielbiają działkowanie, a spędzanie wolnego czasu na łonie natury i z dala od zgiełku wielkich miast jest jednym z najpopularniejszych sposobów na relaks. Posiadanie własnej działki rekreacyjnej, umożliwiającej przyjemne spędzanie weekendów i wakacji, to marzenie niejednego z nas. Oczywiście nie sposób wyobrazić sobie działki bez domku letniskowego, znacznie zwiększającego komfort wypoczynku.

 

Domki letniskowe i ich projekty


Firmy, zajmujące się budową domków letniskowych oferują dostosowanie ich parametrów do indywidualnych potrzeb klientów. Najpierw trzeba jednak te potrzeby samodzielnie zdefiniować. Projekty domków letniskowych uzależnione są przede wszystkim od ich przeznaczenia. Istotne jest, czy planujemy użytkować domek regularnie i niezależnie od pory roku czy tylko kilka tygodni w wakacje? Całoroczne domki letniskowe muszą posiadać odpowiednią izolację i możliwość podłączenia do mediów. Zazwyczaj są większe niż domki sezonowe, osiągając 35-50 m2. W przypadku niewielkiej częstotliwości użytkowania, domek o powierzchni 25 m2 z powodzeniem powinien wystarczyć. Poza tym, działka na której chcemy zbudować domek letniskowy nie musi być uzbrojona w przyłącze do mediów. Pamiętajmy, że obowiązkowa jest natomiast odległość od granic działki i wynosi ona 4 metry.

 

Domki letniskowe najczęściej są drewniane i budowane w konstrukcji szkieletowej. Drewno jest materiałem trwałym, a jego estetyka doskonale współgra z przyrodą. Oczywiście, domki letniskowe można także budować w formie murowanej, choć jest to dużo rzadziej praktykowane. Trzeba również pamiętać o dopasowaniu układu pomieszczeń do liczebności użytkowników. Funkcjonalny rozkład pomieszczeń jest istotny zwłaszcza wtedy, gdy myślimy o przeznaczeniu domku letniskowego na wynajem.

 

Domki letniskowe, a pozwolenie na budowę


Domki letniskowe to budynki rekreacji indywidualnej, użytkowane okresowo. W myśl tak rozumianego przeznaczenia, budowa domków letniskowych nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Kwestia posadowienia w gruncie, czyli obecności fundamentów, nie ma znaczenia. Musi jednak zostać spełnionych kilka dodatkowych warunków:

 

  • Domki letniskowe muszą być wolnostojące, czyli posiadać samodzielną konstrukcję – niepołączoną z innym obiektem budowlanym.

  • Domki letniskowe muszą być parterowe, czyli posiadać jedną kondygnację nadziemną. Miejmy na uwadze, że poddasze użytkowe uznawane jest za kondygnację.

  • Domki letniskowe nie mogą pełnić funkcji mieszkalnej.

  • Powierzchnia domków letniskowych nie może przekroczyć 35 m2.

  • Na każde 500 m2 powierzchni działki może przypadać tylko jeden domek


 

Domki letniskowe, które spełniają powyższe warunki, można budować na podstawie zgłoszenia budowy. W takim zgłoszeniu należy przede wszystkim określić rodzaj i zakres robót budowlanych oraz planowany termin ich rozpoczęcia. Zgłoszenia budowy zazwyczaj dokonuje firma budowlana, zajmująca się kompleksową realizacją projektu. Konieczne będzie załączenie kopii aktu własności nieruchomości. Zgłoszenie należy złożyć w starostwie powiatowym, nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych.